Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

Da li znaš koji su minimumi standarda da bi tvoja radna praksa bila fer?

Da li znaš koji su minimumi standarda da bi tvoja radna praksa bila fer?

Da zaokružimo ovu nedelju jednim finim podsetnikom na to kako da ne dozvoliš da tvoj posao ili praksa ne utiče na tvoje mentalno zdravlje. Za određene stvari prosto ne može postojati kompromis, a ovde je reč o standardima za kvalitetne radne prakse. O ovoj temi sam prošle nedelje razgovarala sa Miljanom Pejić, generalnom sekretarkom Krovne organizacije mladih i došla do saznanja da je krajem 2021. godine održana javna rasprava o Nacrtu zakona o radnim praksama, a koja je bila rezultat reakcija određenih institucija na predloge mladih da se određena pitanja vezana za njihov rad reše što pre. I zato ti u nastavku još jednom listam ove standarde kojih moraš biti svestan/na kada započinješ svoju karijeru. Pa da počnemo: 

1. Finansijska nadoknada je obavezna 

Osim toga što je neophodno da za obavljanje radne prakse budeš plaćen/a, veoma je važno i da si o tačnom iznosu ove naknade obavešten/a na vreme, tj. pre nego što si počeo/la sa obavljanjem prakse. 

2. Ograničeno trajanje 

Radna praksa bi smela da traje najviše 6 meseci. Ovo je važno kako bi se izbegla eventualna zloupotreba praktikanata/praktikantkinja i kako bi nakon obavljene prakse oni ili nastavili svoj karijerni put u toj instituciji/firmi/organizaciji ili na nekom drugom mestu. 

3. Ugovor o radnoj praksi = obavezan! 

Kako bi imao sva obezbeđena prava i pravnu zaštitu za tebe kao praktikanta/praktikantkinju, osnova svega je da imaš potpisan ugovor o radnoj praksi. To je na neki način tvoja lična karta u toj firmi/organizaciji/ustanovi. 

4. Sa jednim poslodavcem – jedan ugovor o radnoj praksi 

Prema Nacrtu zakona o radnoj praksi, biće moguće obaviti radnu praksu kod jednog poslodavca samo jednom. 

5. Mentor 

Veoma je važno da prilikom obavljanja prakse imaš mentorsku podršku, tj. nekoga ko će biti zadužen za tebe, koga ćeš moći da pitaš sve što ti nije jasno i ko bi se brinuo o tome da će ciljevi tvog obavljanja prakse biti postignuti.

? pitajte galu

pogledaj već postavljena pitanja
Hvala. Poruka je prosleđena.
Greška. Pokušajte ponovo kasnije.