Koristimo internet kolačiće (cookies) i poštujemo Vašu privatnost kako bi imali optimalno iskustvo na našoj web strani.
Pogledajte Politiku privatnosti za više detalja.

Da li štetiš planeti više nego što misliš?

Da li štetiš planeti više nego što misliš?

Koliko god da je slatka ta moka iz tvoje omiljene kafeterije, koju pokupiš usput kad započneš dan i koja dolazi u plastičnoj čaši sa plastičnim dodacima i slamčicama, moraš li stvarno da je piješ toliko često? Znam, više je ritual nego potreba, pa hajde baš zato pređi na sledeći nivo – nabavi jednu višekratnu čašu i počni da praviš svoju omiljenu kafu kod kuće. Ne samo da ćeš uštedeti već ćeš i pokazati malo ljubavi prema planeti (verovatno sad prevrćeš očima, ali stvarno jeste tako).

A sada da popričamo o vrućinama koje nas sve peglaju ovog leta. Koliko puta ti se desilo da pomisliš kako ćeš se istopiti na asfaltu? Ili da vidiš Reels kako ljudi prže jaja na putu? Temperature su bile ozbiljno nerealne i svi smo jedva izgurali te vrele dane. Ja sam se najviše odupirala popodnevnim (čitaj: celodnevnim) dremkama jer me je toliiiko opijala vrućina.

Tokom besomučnog skrolovanja društvenim mrežama, naišla sam na nešto što me je stvarno pogodilo: „Ovo je najtoplije leto do sada i najhladnije leto od sada.” Hajde da razmislimo šta to zapravo znači.

Ozonski omotač, nevidljiva barijera na 35 km iznad nas, štiti nas od štetnih Sunčevih zraka. Ali zbog ozonskih rupa, koje još uvek postoje, sve više tih zraka dolazi do nas, zagreva Zemlju i stvara efekat staklene bašte. Ovo smo svi čuli milion puta, međutim, obrati malo pažnju na radnje koje obavljaš svakog dana i način na koji upotrebljavaš stvari. Evo nekoliko saveta kako da promeniš svoje navike radi očuvanja planete:

Kese za šoping - Srećom, deluje mi da smo kolektivno prevazišli plastične kese i da je većina nas prešla na platnene cegere – oni su sada i modni dodatak jer je moderno čuvati planetu. Zadrži onu kesu sa kesama u ostavi, ali nemoj da je dopunjuješ.

Hrana - Ne preteruj s porcijama i ne bacaj hranu. Pazi, ona hrana koju baciš može stvoriti metan na deponijama, što je ozbiljan problem za našu planetu.

Električni uređaji - Ne ostavljaj uređaje u standby modu. Ta mala potrošnja struje može napraviti veliku razliku, tako da gasi televizor, gasi sijalice i vadi punjače.

Šetnja i bicikl - Umesto da koristiš auto i za najmanju sitnicu koju treba da obaviš napolju, prošetaj ili vozi bajs. Ne samo da ćeš time smanjiti emisiju štetnih gasova već ćeš i poboljšati svoje zdravlje. Win-win situacija!

Klima-uređaj - Kad god su uslovi “netropski”, probaj da što manje koristiš klimu. Možda možeš da koristiš i ventilator ili jednostavno otvoriš prozore (ali se, tipično balkanski, pazi promaje). Klima troši puno energije, a neke koriste i štetne hemikalije koje direktno razaraju ozonski omotač.

Voda - Gašenje vode dok se tuširaš ili pereš zube – mali korak, ali veliki doprinos. Realno, tvoj koncert u kupatilu može proći i bez upaljene vode.????

Kupovina - Hajde da ostanemo umereni iako je puno iskušenja oko nas. Taj zasluženi Temu paketić je okej dokle god ne preteruješ u kupovini. Poručujemo puno stvari koje nam nisu stvarno potrebne – odeću, tehniku, sitnice za kuću… Proizvodnja tih predmeta troši ogromne količine resursa i energije, a često svi oni završe kao otpad nakon kratkog vremena.

Na kraju, seti se da nije teško biti malo više eco-friendly. Zvuči kao kliše, ali sve što radimo ima uticaj na planetu i te male promene u našoj rutini mogu doneti veliku razliku. Naša planeta je naš dom, pa hajde da se potrudimo da je sačuvamo. Za nas i za sve one koji dolaze posle nas.

Ljubi Gala 

? pitajte galu

pogledaj već postavljena pitanja
Hvala. Poruka je prosleđena.
Greška. Pokušajte ponovo kasnije.