Galina godina pauze
Prijemni ispit i neizostavni stres koji ga prati. Ne znam za tebe ali meni je taj period života bio izuzetno naporan. Razmišljanje da li ću upasti na samofinansiranje ili na budžet, ostajanje kod kuće da bih učila kad je sve što želim da radim da odem sa najboljom drugaricom u onaj kafić koji se tek otvorio na kvalitetnu trač partiju... i sve to zarad upisivanja željenog fakulteta.
A šta se desi onda kada ne pronađemo naše ime na listi budućih brucoša? Šta onda radimo sa stresom (i narednom slobodnom godinom)?
Ne brini! Delim sa tobom svoje misli (i po koji koristan savet) o pozitivnim stranama godine pauze i kako da je maksimalno iskoristiš!
Benefiti
1. Vreme za razmišljanje (i predomišljanje)
Kad smo bili mali svi bi nas pitali 'šta želiš da budeš kad porasteš?'. Kako sazrevamo, interesovanja nam se menjaju - samim tim i odgovori na to pitanje. Ako već znaš šta želiš da upišeš (i budeš kad još malo porasteš), super! Ako još uvek nisi siguran - bez brige! Ova godina ti daje upravo priliku da istražiš šta te zaista zanima.
2. Kartu moliću; Povratnu?
Svaki dan je dobar dan za putovanje, bilo da ideš do susednog grada ili u neku novu državu. And guess what - sada imaš i vremena! Mapu u ruke i put pod noge, jer kada upišeš fakultet, biće teže uskladiti predavanja s putovanjima.
3. Volontiranje
Postoji mnogo mesta i događaja na kojima možeš da doniraš svoje vreme i naučiš nešto novo. Volontiranje, pored toga što dan čini zanimljivijim, dodaje i vrednu stavku tvom CV-u.
4. Provođenje više vremena sa porodicom
Bilo da je to ona u kojoj se rodiš ili ona koju stvoriš za sebe - možda je, baš sada, pravo vreme da se posvetiš ljudima koje voliš.
Takođe, ne možemo samo da nabrojimo benefite bez da srušimo mitove, so let's go:
1. Sad ili nikad
Mnogi misle da ćeš izgubiti želju za studiranjem ako uzmeš godinu pauze, što ne može biti dalje od istine! Ako zaista želiš da studiraš, jedva ćeš čekati sledeću godinu i svaki trenutak proveden na fakultetu će ti biti dragoceniji, baš zato što si morao da se strpiš (i potrudiš).
2. Bubo lenja
Postoji uverenje da ćeš se ulenjiti ako ne upišeš fakultet odmah. Netačno plus bonus toksičan narativ koji kaže odmor=lenjost. Pauza je upravo ona koja ti pomaže da se osećaš bolje, smanjuje stres i poboljšava kvalitet sna, a sve to vrlo pozitivno utiče na celokupno mentalno zdravlje.
3. Rezervisano za imućne
Gap year može uzeti svako, bez obzira na finansijsko stanje. Slobodno vremene da se pronađe part-time ili čak full-time posao, sjajno utiče na finansijsku stabilnost (i kec je u rukavu za slučaj da se upadne na samofinansiranje).
4. Egzotična putovanja (ni)su obavezna
Ne moraš provoditi vreme na fensi destinacijama da bi se smatralo 'dobro iskorišćenim'. Ako uživaš u istraživanju svog interesovanja u obližnjoj biblioteci ili radom u kafiću - jer si baš oduvek hteo da naučiš latte art, to je takođe time WELL spent!
Za kraj, htela bih da kažem da je gap year prilika da otkrijemo ko smo i šta želimo od života. Prihvati svoja osećanja, preispitaj ciljeve i isplaniraj sledeće korake. Održavaj pozitivan stav i, ako je potrebno, potraži podršku. Studiranje je maraton, ne sprint i zato glavu gore, osmeh na lice... i mešajte kukovima!
Ljubi Gala!
"I have not failed. I've just found 10.000 ways that won't work" - T. A. Edison